Motocykliści czy kierowcy przeróżnego typu aut całkowicie zdają sobie sprawę z tego, że by zdołać napełniać się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), trzeba go właściwie przygotować. Wiele osób jednakże nie użytkuje tożsamej zasady względem rowerów, a to istotny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi swojego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motocykl, tym samym lista prac, jakie powinniśmy wykonać podczas przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed zaczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, nazbyt luźny lub też nadmiernie naciągnięty – należy go poprawnie naciągnąć. Do tego należy go nasmarować szczególnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – prócz standardowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów wynajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W przypadku pęknięć czy też nadmiernego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie chcemy jakkolwiek, by w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wskutek tego należy spowodować poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed główną przejażdżką warto sprawić luz newralgicznych śrub konstrukcji roweru, a kiedy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Ponadto należałoby spowodować detale oświetlenia – pragniemy przecież być widoczni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, które wypada zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie warto także rower dokumentnie umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – dzięki temu będzie prawidłowiej chroniony podczas całego sezonu.

Related Post